WŁAŚCIWA WILGOTNOŚĆ W NASZYCH MIESZKANIACH

ZIMĄ DBAJMY O UTRZYMANIE WŁAŚCIWEJ WILGOTNOŚCI W MIESZKANIU.
O tym, jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza dla zdrowia i samopoczucia, przekonujemy się dopiero zimą, gdy grzeją kaloryfery. Suche powietrze „wyciąga” wilgoć skąd się da, a cierpi na tym człowiek oraz drewniane elementy w domu: schody drewniane, podłogi, meble itp.

Odpowiednia wilgotność powietrza, którą powinniśmy utrzymać w naszym klimacie w mieszkaniu, to pomiędzy 45% a 60% wilgotności względnej. Bezpośrednie skutki zbyt suchego powietrza odczuwalne dla człowieka to: spierzchnięte usta, zatkany nos, suchość w gardle, przesuszona skóra, przetłuszczające się włosy, łzawienie oczu, a u dzieci większa skłonność do infekcji . Jak wilgotność powietrza spada poniżej 30%, to nie oznacza nic dobrego dla naszego domu. 


Schody drewniane, podłogi, meble oraz drzwi zaczynają wtedy oddawać swoją wilgoć. Gdy takie zjawisko pozostaje przez parę dni to po prostu się rozsychają. W podłodze pojawiają się szczeliny, deski zaczynają skrzypieć lub nawet odklejać się od wylewki. Drzwi już tak ładnie nie licują się z ościeżnicą, a duże powierzchnie płyt MDF w naszych meblach się wyginają. Jeśli będziemy utrzymywać zbyt niską wilgotność powietrza przez dłuższy czas to z pewnością nieodwracalnie zniszczymy nasze mieszkanie. Można i trzeba temu przeciwdziałać. W pierwszej kolejności zaopatrzyć się w higrometr powietrza – urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza (wilgotnościomierz).

schody drewniane
schody drewniane

Jeśli zauważymy, zmierzymy, że wilgotność powietrza zaczyna spadać poniżej  granicy 45% to od razu powinniśmy zacząć nawilżać powietrze. Gotowanie, suszenie prania, domowe akwarium, rośliny doniczkowe nie wystarczą. Najprostszym i najbardziej wydajnym sposobem będzie kupienie dobrego nawilżacza powietrza. Mieszkania zaopatrzone w rekuperacje, przy dużych mrozach i niskiej wilgotności na zewnątrz są szczególnie narażone na niewłaściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, warto monitorować wilgotność powietrza.
A co się dzieje się gdy wilgotność jest zbyt duża? W przypadku dużego zawilgocenia mamy mniejsze pole manewru, jeśli chodzi o domowe sposoby uporania się z tym problemem. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią wentylację, a w razie potrzeby zastosować osuszacz powietrza.